Om ‘statsbudgetpolis’ och otillräckliga räntesänkningar Sällan eller aldrig har man anledning vara nöjd med ekonomijournalistiken i press, radio och television. Ytterst få ekonomijournalister och börsanalytiker tar sitt jobb på allvar och bedriver ekonomisk journalistik värd namnet. De flesta av oss har därför sedan länge gett upp. Synd bara att allmänheten ska behöva nöja sig med det tyckmyckentrutade nonsens näringsliv och borgerlighet helt oemotsagt får basunera ut i medierna vecka efter vecka. När man tröttnat på att lyssna på de vanliga etablissemangsflosklerna som serveras på de gängse så kallade ‘ekonomipoddarna’ och den borgerliga pressens ledarsidor, ska man likväl komma ihåg att det finns hopp i mörkret. Varje vecka kan man nämligen ta del av
Topics:
Lars Pålsson Syll considers the following as important: Economics, Politics & Society
This could be interesting, too:
Lars Pålsson Syll writes Truth and knowledge
Lars Pålsson Syll writes Best advice to an aspiring economist — don’t be an economist!
Lars Pålsson Syll writes Slava Ukraini!
Lars Pålsson Syll writes Models and evidence in economics
Om ‘statsbudgetpolis’ och otillräckliga räntesänkningar
Sällan eller aldrig har man anledning vara nöjd med ekonomijournalistiken i press, radio och television. Ytterst få ekonomijournalister och börsanalytiker tar sitt jobb på allvar och bedriver ekonomisk journalistik värd namnet. De flesta av oss har därför sedan länge gett upp. Synd bara att allmänheten ska behöva nöja sig med det tyckmyckentrutade nonsens näringsliv och borgerlighet helt oemotsagt får basunera ut i medierna vecka efter vecka.
När man tröttnat på att lyssna på de vanliga etablissemangsflosklerna som serveras på de gängse så kallade ‘ekonomipoddarna’ och den borgerliga pressens ledarsidor, ska man likväl komma ihåg att det finns hopp i mörkret.
Varje vecka kan man nämligen ta del av initierade och intressanta samtal om ekonomi på Starta pressarna.
I veckan kunde vi i fredags bland annat lyssna på statsvetarprofessorn Peo Hansen diskutera obligationsmarknadens vara eller icke-vara och vem eller vad som är den verkliga ‘statsbudgetpolisen’. Och i onsdags förklarade Andreas Cervenka varför Riksbankens räntesänkningar är alldeles för långsamma och små.
För den som vill hänga med i debatten och förstå vad som händer i vår ekonomi är Starta pressarna en självklar startpunkt!