Regn och höstrusk ute på ön idag. Men vad gör det — så länge man kan lyssna på programmet Text och musik med Eric Schüldt! Jag har i flera år nu lyssnat på Erics program varje söndag. En helg utan hans tänkvärda och ofta lite melankoliska funderingar och vemodiga musik har blivit otänkbart. Som så ofta de senaste åren är det den eminente Eric Schüldt som får mig att hitta nya ljudintryck. I en tid — många kallar den ‘modern’ — då alla förväntar sig omedelbar behovstillfredsställelse här och nu, njuter jag av att få gå och längta efter nästa söndags musikupplevelse och betraktelser över tillvarons mystik. Tack Eric! [embedded content]
Topics:
Lars Pålsson Syll considers the following as important: Varia
This could be interesting, too:
Lars Pålsson Syll writes Late-winter blessing (personal)
Lars Pålsson Syll writes Hovern’engan
Lars Pålsson Syll writes Music that heals my soul in troubled times
Lars Pålsson Syll writes Why every researcher should blog
Regn och höstrusk ute på ön idag. Men vad gör det — så länge man kan lyssna på programmet Text och musik med Eric Schüldt!
Jag har i flera år nu lyssnat på Erics program varje söndag. En helg utan hans tänkvärda och ofta lite melankoliska funderingar och vemodiga musik har blivit otänkbart.
Som så ofta de senaste åren är det den eminente Eric Schüldt som får mig att hitta nya ljudintryck. I en tid — många kallar den ‘modern’ — då alla förväntar sig omedelbar behovstillfredsställelse här och nu, njuter jag av att få gå och längta efter nästa söndags musikupplevelse och betraktelser över tillvarons mystik.
Tack Eric!